Генерація та реалізація великих ідей роблять світ кращими. Згідно цього принципу, наукові дослідження університету спрямовані на розробку інноваційних рішень найскладніших науково-технічних завдань, покликаних покращити наше життя і зробити його безпечним.
Пошук цих рішень здійснюється через мережу творчої колаборації із провідними світовими науково-дослідними інститутами, групами, центрами та консорціумами, які провадять передові дослідження в областях інформаційних технологій, обчислювального (штучного)
інтелекту та інтелектуального аналізу різноманітних процесів.
Усі члени наукової спільноти університету в умовах новаторства, творчості, винахідництва та підприємництва займаються створенням і просуванням нових знань для пошуку рішення проблем реального світу.
Напрямки науково – практичних досліджень співробітників університету:
- Розвиток концепції Індустрії 4.0.
- Кластерна економіка, розвиток хайтек та інженерних спільнот.
- Інноваційний розвиток та залучення інвестицій.
- Розробка принципів та засобів впровадження елементів технології штучного інтелекту для вдосконалення існуючих систем автоматизації виробничих компаній.
- Розробка структурних моделей єдиного інформаційного простору «віртуального виробництва» для умов частих змін виробничих потужностей.
- Проєкти тематик SMART-спеціалізації регіонів України.
- Проєкти розвитку напрямів Smart.City та діджиталізації в Україні.
- Інноваційні рішення в управлінні бізнес-процесами суб’єктів господарювання
- Підвищення якості вищої освіти, в тому числі дистанційного навчання з використанням інформаційних технологій.
За формою реалізації наукової діяльності виділяємо наступні напрямки:
- Наукове керівництво здобувачів, що отримали науковий ступінь.
- Участь в атестації наукових кадрів.
- Науково-дослідна робота університету.
- Поєднання навчання і досліджень під час реалізації ОП.
- Наукова робота зі школярами.
НАУКОВЕ КЕРІВНИЦТВО ЗДОБУВАЧІВ, ЩО ОТРИМАЛИ НАУКОВИЙ СТУПІНЬ
Ректор Університету, кандидат економічних наук, доцент Олена Дудник є науковим керівником дисертаційної робота Міненко Софії на тему «Механізми управління конкурентоспроможністю аграрних підприємств України» «Менеджмент» на здобуття ступеня Доктора філософських наук за спеціальністю 073. Диплом Доктора філософії DR № 001019, 25.02.2021
Перший ректор ПЗВО “Харківський технологічний університет «ШАГ», доктор економічних наук, професор, Сергій Кавун науковий керівник дисертаційної роботи Володимира Панченко на тему «Менеджмент системи кадрової безпеки підприємства: оцінювання та прийняття рішень» на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 21.04.02 – економічна безпека суб’єктів господарської діяльності.
УЧАСТЬ В АТЕСТАЦІЇ НАУКОВИХ КАДРІВ
Ректор університету Олена Дудник постійно бере участь в атестації наукових кадрів в якості офіційного опонента чи рецензента, зокрема:
- Офіційний опонент дисертації Бігунов-Новіков Леоніда Юрійовича. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук «Формування та розвиток сітьових бізнес-структур» 11.05.2021, спеціалізована вчена рада Д 26.006.03 у ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»
- Рецензент дисертації Малиш Ірини Анатоліївни на тему «Управління інноваційно-інвестиційним забезпеченням розвитку підприємств аграрного сектору» (249 с.). ДФ 64.832.009 по захисту дисертації Малиш Ірини Анатоліївни на здобуття ступеня доктора філософії з галузі знань 07«Управління і адміністрування» за спеціальністю 073 «Менеджмент» (Державний біотехнологічний університет) Наказ МОН №1352 від 10.12.2021р
- Опонент дисертації Цінь Гохе на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 073 Менеджмент (з галузі знань 07 Управління та адміністрування) «05» грудня 2023 року. ДФ 073.10.2023. Наказ вченої ради Державного біотехнологічного університету від «16» жовтня 2023 року №01-01/405
НАУКОВО-ДОСЛІДНА РОБОТА УНІВЕРСИТЕТУ
Наукова тема:
Державний реєстраційний номер: 0121U113510
Дата реєстрації: 22-10-2021
Назва роботи: Використання штучного інтелекту при аналізі і синтезі технологічних систем
Мета роботи: Дослідження можливостей застосування штучного інтелекту при аналізі і синтезі технологічних систем з метою підвищення ефективності виробництва
Стратегічний пріоритетний напрям інноваційної діяльності: Розвиток сучасних інформаційних, комунікаційних технологій, робототехніки
Вид роботи: 39 – фундаментальна
Очікувані результати: Методи, теорії, Аналітичні матеріали
Галузь застосування: Інформаційні технології, прикладна механіка, менеджмент
ПОЄДНАННЯ НАВЧАННЯ І ДОСЛІДЖЕНЬ ПІД ЧАС РЕАЛІЗАЦІЇ ОП
В реалізації ОП відбувається поєднання навчання і досліджень з метою сприяння розвитку студентів і викладачів як активних учасників науково-дослідницького процесу. Це досягається за допомогою таких підходів та практик:
- Інтеграція дослідницьких компонентів у навчальні програми ОП передбачає включення дослідницьких елементів у структуру навчальних дисциплін
- Науково-дослідницькі практики і проекти.
- Менторська підтримка.
- Участь у конференціях та публікації. Науково педагогічні працівники університету постійно проводять наукові дослідження, результати яких представлено в наукових публікаціях, монографіях, матеріалах та виступах на Міжнародних та Всеукраїнських конференціях. Студентам надається можливість представляти свої дослідження на наукових конференціях і семінарах, де вони можуть обмінюватися думками з колегами та отримувати фідбек від експертів у своїй галузі. Крім того, в 2023 році за виданий 2 випуск Збірника студентських наукових статей (https://khtu.itstep.org/student-scientific-society).
Щодо конференцій, то географія участі здобувачів доволі широка:
Таранов Г. (ХVI-й Міжнародний форум молоді "Молодь і сільськогосподарська техніка у ХХI сторіччі", Харків), Великий І. Є., Козаченко Д.Г.( Проблеми та перспективи розвитку економіки:
світові та національні аспекти, Одеса), Шестакова Д.Г. (The 9th International scientific and practical conference “Study of world opinion regarding the development of science”, Prague, Czech Republic.), Мотрич А.О. (XV Всеукраїнська науково-практична конференція “Тенденції та перспективи розвитку економіки України в умовах сучасних викликів”, Черкаси) тощо. В університеті посилені наукові зв'язки, заключені нові договори про співпрацю із закордонними організаціями.
В 2024 році проведено Міжнародну науково науково-практичну конференцію "Цифрові трансформації та інноваційні технології в економіці" https://khtu.itstep.org/news_3/vidbulasa-miznarodna-naukovo-prakticna-konferencia- cifrovi-transformacii-ta-innovacijni-tehnologii-v-ekonomici#gsc.tab=0 за результатами якої видано 2 збірника наукових праць.
Здобувачі освіти сміливо презентують свої дослідження на пленарних засіданнях конференцій.
Оновлення змісту освітніх компонентів та модернізація інформаційного забезпечення освітньої програми здійснюється шляхом впровадження сучасних наукових досягнень предметної галузі та найкращих професійних практик. Крім того, враховуються сучасні
виклики, такі як глобалізація, цифровізація, наслідки коронавірусу та військовий стан в країні, які відображаються у кейсових завданнях та прикладах, що використовуються у навчальному матеріалі обов'язкових та вибіркових освітніх компоненті.
НАУКОВА РОБОТА ЗІ ШКОЛЯРАМИ
В 2023 році переможцем Міжнародного відкритого конкурсу із Web-дизайну та комп’ютерної графіки «Майбутнє моєї країни». стала вихованка гуртка «Художня комп’ютерна анімація» (керівник – Пономарева Н.С., завідувачка кафедри ІТ в ХТУ «ШАГ») Комунального закладу «Харківська обласна Мала академія наук Харківської обласної ради» Анастасія Чуяшенко, учениця 8 класу Комунального закладу «Харківський науковий ліцей „Обдарованість“» Харківської обласної ради. Ці міжнародні змагання з комп’ютерної графіки та веб-дизайну проходять щороку та збирають учнів з усього світу, які полюбляють графіку, дизайн та анімацію.
До участі в конкурсі допускаються учні закладів загальної середньої, професійно-технічної освіти та студенти закладів вищої освіти. Робота Анастасії в секції «GIF-анімація» була виконана в стилі покадрової анімації з детальним підмальовуванням кожного кадру та кожного об’єкта засобами цифрового
рисунку. Її роботу журі позитивно оцінило за такими критеріями: сюжет анімаційної роботи, дотримання принципів анімації, реалістичність, естетичне оформлення та трудомісткість. За результатами участі в конкурсі вихованка посіла ІІІ місце!